Lamborgini Aventador S’nin iç kısmının detayı | LAMBORGHIN

Lamborgini Aventador S’nin iç kısmının detayı | LAMBORGHIN

Bunlar, neredeyse hiç kalmayan radikal bir coupe olan Lamborghini Aventador S’nin referanslarıdır, çünkü bugün sınıfının çok az spor otomobili bu kadar yüksek güç seviyelerine ulaşmak için hibrit mekaniğe başvurmuyor.

03 Nisan 2017, 20:06 CEST

Francesc Branchat Muhteşem tarz ve 700’den fazla beygir gücü | LAMBORGHINI

Aventador S, Lamborghini’nin 2013 yılında piyasaya sürdüğü ve iki yıl sonra neredeyse sadece pist için tasarlanmış bir varyantı (Aventador SV) sunduğu Aventador’un yerini alıyor. İlki 700 bg, ikincisi ise 750 bg’ye ulaştı. Şimdi, Aventador S, tüketimi azaltmak için stopstart ve silindir devre dışı bırakma sistemine sahip 6.5 litrelik V12 motor sayesinde 740 hp’den memnun. Önceki modelin bir evrimi olan bu motor, yedi vitesli pilotlu manuel otomatik şanzımanla ilişkilendirilmiştir.

Arka taraf çok cesur bir tasarıma sahip | LAMBORGHINI

DİREKSİYON TEKERLEKLERİ 

Yeni motorla birlikte, Aventador S, sadece görüntüsünü güncellemeyi değil, aynı zamanda aerodinamiğini iyileştirmeyi, süspansiyonu değiştirmeyi ve yeni bir dört tekerlekten direksiyon sistemini de içeren dış tasarımda küçük ayarlamalar yaparak kendisini Aventador’dan ayırıyor. Tüm bunlar, Ferrari F12berlinetta (740 hp), yakında piyasaya sürülecek Ferrari 812 Superfast (800 hp) ve McLaren 675LT (675 hp) gibi piyasadaki en seçkin ve güçlü spor otomobiller arasında bir mihenk taşı olmaya devam etmek amacıyla. .

Sant’Agata Bolognese’nin evinden gelen yeni model, yenilenmiş tampon, difüzör, rüzgarlık ve alt kaportaya sahip. Spoyler, sürüş moduna ve devridaim yaptığı hıza bağlı olarak üç farklı konumla yüksekliği değiştiren bir sisteme sahiptir. Dört sürüş programı mevcuttur: Strada, Sport, Corsa ve Ego (özelleştirilebilir). Birine veya diğerine bağlı olarak, gaz kelebeği, dört tekerlekten çekiş sistemi, şanzıman, direksiyon ve süspansiyonun tepkisi değişir. Sürüş modu ne kadar sportif olursa, arka aksta o kadar fazla tork bulunur.

Yeni Aventador S, transalpine firmasının dört tekerlekten yönlendirmeli ilk üretim modelidir. Düşük hızda, çevikliği artırmak için arka tekerlekler ön tekerleklerinkinin tersi yönde dönerken, yüksek hızda dört tekerleğin tamamı aynı yönde hareket ederek doğrusal stabiliteyi artıracak şekilde çalışır.

KUYU AYAKKABI 

İtalyan süper otomobilindeki bir başka yenilik, stabilite kontrolünü kontrol eden, çekiş kapasitesini artıran ve arka aksta daha fazla aşırı yönlendirme oluşturmak için daha fazla kuvvet uygulayan yazılımın modifikasyonu. Jantlar 20 ve 21 inçtir, Pirell P Zero lastikleri özel olarak Aventador S için yapılmıştır.

Lamborgini Aventador S iç detay | LAMBORGHINI

Kabinde, artık bir TFT ekranla gösterilen enstrümantasyon için yenilenmiş bir tasarıma ve yolda film çekerken Apple CarPlay ve telemetriye (isteğe bağlı) sahip yeni bir multimedya sistemine sahip küçük varyasyonlar var. Lamborghini’nin kişiselleştirme programı olan Ad Personam, sayısız döşeme, döşeme ve renk arasından seçim yaparak özel bir iç mekan yapılandırmanıza olanak tanır.

SUV hacmi için dengeli olgunluk

Özel seri Style S, Peugeot 208 ve 308’e geliyor

Yeni Aventador S şimdiden 382,211 Euro’dan satılıyor. Üstün bir heves.

Çek üreticinin Karoq’u da Frankfurt otomobil festivalini kaçırmak istemedi. İyi bir fiziğe ek olarak, Skoda Karoq, yeni dijital gösterge paneline ve Care Connect ile Skoda Connect sistemine liderlik eden iyi bir teknolojik cephanelikle firmanın SUV segmentini açar. Karoq, 4,38 metre uzunluğunda, 1,84 genişliğinde ve 1,60 yüksekliğindedir ve eksenleri arasındaki mesafe 2,68 metre, Karoq’a kısa çıkıntılarıyla ilk bakışta sezilen cömert oranlar verir ve Skoda Yeti ile hiçbir ilgisi olmadığını teyit eder. yerini aldığı model. Yeni Karoq’un tasarımı, küçük kardeşiyle aynı şekilde, ona sağlamlık hissi veren geometrik şekillerin kullanımına devam ediyor.

13 Eyl 2017, 18:08 CEST

Xavier Perez @kafadergisi

T-Roc coşkuyla Frankfurt’a indi

Polo’nun altıncı nesli, Frankfurt’ta mevcut

Skoda Karoq, dördü yeni olmak üzere iki benzinli ve üç dizel motor sunuyor. ACT silindirlerin ayırma teknolojisi sayesinde elde ettiği, 176 Nm tork ve 5,2 litre toplam tüketim ve 250 Nm tork ve 5,1 litre tüketim ile 150 CV’lik 1,5 TSI 115 CV’lik 1.0 TSI’yi piyasaya sürdü. . Dizel bloklar, dört tekerlekten çekişe bağlı yeni 115 hp 1.6 TDI, 150 hp 2.0 TDI ve 190 hp 1.0 TDI ve yedi vitesli DSG otomatik şanzımandır. 

Frankfurt Motor Show, Suzuki Swift’in üçüncü neslinin Sport versiyonunu ve modeli tamamen yenileyen tüm detayları gösterdi. Yeni Swift Sport, dört tekerlekten çekiş imkanı sunmanın yanı sıra, her iki motor versiyonunda da Eco etiketini takmasına izin veren yarı hibrit bir versiyon sunan daha hafif ve daha geniş bir otomobil. Yeni Swift, yalnızca daha fazla kasa sağlamlığı sunmasına izin vermekle kalmayıp aynı zamanda önceki nesle göre 120 kilo daha hafif olmasını sağlayan tamamen yeni bir platformdur. Neredeyse önceki versiyonla aynı uzunluk ve yüksekliktedir, ancak 4 santimetre daha geniş ve dingil mesafesi 2 artmıştır. Bu, daha geniş bir iç mekânla sonuçlanır, özellikle de bu Swift’e binen yolcuların arka koltukları ve dizleri. .

13 Eyl 2017, 18:12 CEST

Xavier Perez @kafadergisi

Karoq ve teknolojik cephaneliği Frankfurt’a geliyor

T-Roc coşkuyla Frankfurt’a indi

Motora gelince, Swift’in Sport versiyonu, Suzuki Vitara’dan devralınan ve değişikliklerde akıcılığı iyileştirmek için optimize edilmiş altı ileri manuel şanzımanı donatmaya devam edecek 1.4 litrelik Boosterjet 140 hp motor sunuyor. hisleri ve sertliği artırın.

Monte Carlo Rallisi’ndeki Mini efsanesinin önümüzdeki hafta Frankfurt’taki IAA 2017 Otomobil Fuarı’nda yeni Mini John Cooper Works GP Concept’in ilk kez görücüye çıkacağı bir randevusu var. Bu prototip, 2012 Works GP’nin ve 2006 MINI Cooper S’nin sınırlı sürümlerinin halihazırda giydiği rekabet heyecanını miras alıyor, bu nedenle, bunun markanın bir niyet beyanı olacağını tahmin edebiliriz.

09/07/2017

19: 08’de CEST

Başlamanıza yardımcı olmak için, BMW Group yeni Mini John Cooper Works GP Concept’in resimlerini açıkladı, hadi bunun hakkında biraz konuşalım. Gövdesi, pistin gerçek bir ustası gibi görünmesini sağlamak için gözle görülür derecede kalınlaştırıldı. Ön kısmı, devasa hava girişleri ve Cooper’ın sempatik görünümüyle hiçbir ilgisi olmayan belirgin bir spoyler ile hızı tehdit ediyor.

Kırmızı vurgular, radikal gövdesine daha fazla sportiflik katar. |

Hantal bir tekerlek yuvası ve Racetrack adı verilen 19 inçlik alaşım jantların hakim olduğu bir tarafla, hormon tüm vücudunda hissediliyor. 0059 sayısı markanın 1959’daki doğuşunu ifade ediyor. Arka kısım, arka kısmını canlı casino siteleri genişleten tasarım çizgisi, oldukça büyük bir spoyler ve İngiliz bayrağının yarısını temsil eden LED ışıklarla burnunun aynı ritmini takip ediyor. Siyah Jack Antrasit, ızgara, etekler, aynalar, iç jant, fren kaliperi ve daha fazlası gibi dekoratif fırça darbelerinde bulunan Curbside Red’de hafif renk tonlarına sahip baskın gölgedir. Hiç şüphesiz mükemmel sportif kombinasyon. Minimum yerden yükseklik, bir sürüş hissi ve tutku vaat ediyor.

Görünüşe göre, iç kısım ciddi bir diyete tabi tutulmuş ve temelde konfor unsurlarının ve düğmelerin varlığını en aza indirmek için çalışılmıştır. Bir çift sportif imzalı koltuk, bir takla kafesi ve dokunmatik ekrandaki araç öğelerini kontrol edebilen sürücü merkezli bir gösterge paneli. Son derece minimalist tasarımı hatalara yol açmaz, bu bir yarış arabasıdır.

Basit, Mini’nin yarış geçmişine dayanan bu prototipin içi bu. |

BMW ne yapıyor?

Amazon Alexa, Seat’ın (ve Salonun diğer sürprizlerinin) yeni kişisel ses asistanı olacak

Bloğu hakkında hiçbir şey bilinmiyor ama Mini John Cooper Works GP Concept, iç tasarımına aşık olmak ve dışını çekmek için tasarlandı. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda onun hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız, ancak üretilen beklentileri karşılayan bir bloğun varlığından şüphe duymuyoruz. 

Yeni Opel Grandland X’in verimli olduğu kadar etkili güvenlik sistemleri de sunduğunu zaten biliyorduk. Ama şimdi, Euro NCAP testleri şüphelerimizi doğruladı ve analiz edilen dört kategorinin her birinde elde edilen iyi sonuçlar sayesinde en yüksek puanı, yani beş yıldız verdi: yetişkin yolcuların korunması, küçük yolcuların korunması , yaya koruma ve güvenlik yardım sistemleri.

07 Eyl 2017, 18:06 CEST

Euro NCAP testleri ayrıca, yeni Grandland X’te isteğe bağlı olan otomatik acil fren sisteminin etkinliğini doğrulamak istedi. Euro NCAP’nin beyanlarına göre, sistem, gerçekleştirilen testler sırasında bir büyü gibi çalıştı.

Opel Grandland X | Euro NCAP

Ayrıca Grandland X, tipik yorgunluk belirtilerini algılayabilen ve sürücüye uzun yolculuklarda düzenli dinlenme molaları vermesini hatırlatan Sürücü Yorgunluğu Uyarısı gibi başka kullanışlı sistemler de sunuyor.

カテゴリーblog